Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na lékárničku pro vašeho parťáka

Máte v plánu vyrazit na dovolenou se svým čtyřnohým kamarádem? Jak správně sestavit lékárničku pro psa, aby byl váš mazlíček v bezpečí a zdraví i na cestách? Lékárnička pro psa může být klíčová v případě různých situací, jako jsou rány, střevní potíže, záněty a infekce či alergie. Co by mělo obsahovat první pomoc pro psa na dovolené a jak efektivně předcházet možným komplikacím? Jak se postarat o zdraví a pohodu vašeho psa i během dovolené? 

dog-5598132_1280

zdroj: pixabay

Příprava na dovolenou: Lékárnička pro psa

Proč je lékárnička pro psa důležitá

Na dovolené může váš pes zažít různé nepříjemnosti, od drobných škrábanců až po vážnější zranění nebo onemocnění. Lékárnička pro psa je proto neocenitelným pomocníkem, který vám umožní poskytnout první pomoc přímo na místě, než budete moci vyhledat veterináře. Mít při ruce základní léky pro psa a materiál na ošetření ran může výrazně omezit riziko komplikací a urychlit proces hojení. Navíc při střevních potížích, jako je průjem nebo zvracení, můžete rychle zasáhnout a zabránit dehydrataci. Preventivní opatření, jako je ochrana proti parazitům a podpora imunity pomocí doplňků stravy, mohou udržet vašeho psa zdravého a šťastného během celé dovolené. Lékárnička by proto měla být vaší nezbytnou součástí cestovní výbavy.

Jak sestavit lékárničku pro psa pro různé situace

Sestavení lékárničky pro psa vyžaduje promyšlený výběr přípravků a materiálů, které pokryjí širokou škálu možných situací. Začněte základními potřebami jako jsou obvazy, gázy, dezinfekce a pinzeta na odstranění klíšťat či třísek. Přidejte léky pro psa, které mohou pomoci při běžných problémech – například prostředky proti průjmu, zvracení nebo antihistaminika pro alergie u psa. Nezapomeňte na specifickou léčbu jako je mast na rány u psa nebo kapky do uší proti zánětům, kapky do očí na infekce. Pokud váš pes trpí chronickými onemocněními, nezapomeňte přibalit i jeho běžnou medikaci. Vždy mějte při sobě kontakt na nejbližší veterinární kliniku a informace o zdravotním stavu vašeho psa. Správně sestavená lékárnička vám poskytne klid na duši a zabezpečí, že budete připraveni na jakékoliv nástrahy na dovolené.

Běžné zdravotní problémy psa na dovolené

Rány a odřeniny: co s nimi dělat?

Když se váš pes zraní a objeví se rány nebo odřeniny, je důležité zareagovat rychle a správně. Jako první krok očistěte postiženou oblast vodou nebo fyziologickým roztokem, aby se odstranily nečistoty. Použijte dezinfekční prostředek určený pro zvířata, který nebude příliš dráždit pokožku. Následně ránu pečlivě překryjte sterilním obvazem nebo gázou, aby se zabránilo dalšímu znečištění nebo infekci. V případě hlubokých ran nebo pokud krvácení neustává, je nutné vyhledat veterinární pomoc. Nezapomínejte, že prevence je klíčová, proto dbejte na to, aby se váš pes pohyboval v bezpečném prostředí a měl dostatek dohledu.

V lékárničce byste měli mít vše potřebné pro první pomoc při těchto úrazech

  • Sterilní gáza – přijde přímo na ránu po ošetření dezinfekcí. Vždy kupujte sterilní gázu balenou jednotlivě, můžete tak zabránit infekci a komplikacím při hojení a citelně zkrátit celou dobu rekonvalescence. 
  • Samolepící fixační obinadlo – k zastavení krvácení. Na ránu nejdříve přiložte sterilní gázu, na ni přiložíte samolepicí fixační obinadlo, ovinete a odtrhnete jej od role. 
  • Škrtící obinadlo – k zastavení tepenného krvácení, pejskovi může zachránit život. Končetina se vždy zaškrcuje nad ránou směrem k srdci.
  • Elastické fixační obinadlo – pro zpevnění, případně při různých bolestech svalů, kloubů, ale třeba i po bodnutí hmyzem. Využívá se i k ochraně ran před druhotnou infekcí.
  • Desinfekce  – naprosto nutná položka. Můžete vybrat dle vašich preferencí, za nás je nejpraktičtější Jodisol, který má variantu ve spreji i v peru. Pokud chcete volit verzi v masti, poté můžete sáhnout po Betadine. Rychlé a praktické řešení na malá poranění mohou být také alkoholové tampóny, které často najdete v psích i lidských lékárničkách. 
  • K tomuto vybavení nezapomeňte přidat i kulaté nůžky. 

Střevní a žaludeční potíže: jak pomoci psu?

Střevní a žaludeční potíže jsou během dovolené s psem poměrně běžné, zvláště pokud se změní běžná dieta nebo pes zkonzumuje něco nevhodného. Opatrně také na slanou vodu, která je častým důvodem průjmů. Pokud váš pes trpí průjmem nebo zvracením, je důležité zajistit mu dostatek čerstvé vody, aby nedošlo k dehydrataci. V lékárničce byste měli mít prostředky na podporu střevní mikroflóry a přípravky, které pomohou utišit žaludeční a střevní neklid. Dále sledujte, zda pes nevykazuje další příznaky, jako je letargie nebo odmítání potravy, které by mohly signalizovat vážnější problém. V takovém případě je nutná návštěva veterináře. Je dobré mít naplánováno, kde najdete nejbližší veterinární kliniku a nezapomeňte ani na kontakt na svého veterináře. Během dovolené s psem se vyplatí dbát na preventivní opatření, jako je kvalitní krmivo a vyhýbání se jídlu pro lidi. Štěstí přeje připraveným, proto sebou mějte balíček piškotů a ideálně krmivo vhodné při průjmu. 

  • Enterozoo – dokáže zmírnit průběh infekčních průjmů, otrav a alergií u psů. 
  • Smecta – při zánětech střev i syndromu dráždivého tračníku, vhodný i pro dvojnožce! 
  • Cytovet – první pomoc při otravě, možné vnější užití i na záněty očí a uší

 

Popáleniny, záněty a infekce: jak na ně?

Pokud dojde k popáleninám, například od horkého písku nebo asfaltu, okamžitě ochlaďte postiženou oblast vodou. Ideální je začít prevencí a tlapky průběžně mazat balzámem. Na záněty uší nebo očí je zapotřebí myslet. Poletující písek, voda v uších, větrno jsou jedny z mnoha faktorů, které mohou dovolenou velmi znepříjemnit. Proto mějte v lékárničce kapky do očí a uší – častou volbou jsou ty s koloidním stříbremVždy sledujte, jak se váš pes chová, a při jakýchkoliv známkách bolesti, otoku nebo změn v chování neváhejte vyhledat veterinářskou pomoc. 

Prevence a připravenost: klíč k zdravé dovolené se psem

Paraziti a alergie u psa: jak se jim vyhnout?

Parazity jsou během dovolené častým problémem, proto je důležité před cestou aplikovat přípravek proti klíšťatům a blechám. V lékárničce byste měli mít i prostředky pro případnou okamžitou potřebu, jako jsou pinzety na odstranění klíšťat a antiparazitární šampony nebo spreje. Repelent pro psa se hodí i proti otravným komárům. Co se týče alergií, pak je prevence obtížnější, protože alergeny mohou být všudypřítomné. Dobrým zvykem je vybavit se antihistaminiky, které mohou zmírnit případnou reakci, a sledovat pohodu vašeho psa, zvláště pokud má již v minulosti zaznamenané alergické reakce. Psovi můžete podat například Dithiaden, fenistil kapky nebo Zodac. Vždy se snažte vybírat pro dovolenou se psem místa, která jsou pro něj bezpečná a vhodná. Dbejte na to, aby jeho strava zůstala co nejvíce konzistentní a vyvarujte se nových potravin, které by mohly vyvolat alergickou reakci.

Najděte veterinární kliniku v blízkosti vaší dovolené, buďte připravení

Před odjezdem na dovolenou se psem je důležité zjistit, kde se nachází nejbližší veterinární klinika. V případě, že by se váš mazlíček zranil nebo onemocněl, nebudete muset ztrácet čas hledáním pomoci. Zapište si kontakty a adresu kliniky do mobilního telefonu a na papír, který uložte přímo do lékárničky. Prověřte také jejich otevírací hodiny a služby, které nabízí. Pokud vašeho psa trápí určité zdravotní problémy, informujte se, zda má klinika potřebné specialisty nebo vybavení. Mějte u sebe také záznam o očkováních a zdravotní historii vašeho psa, což může usnadnit a urychlit léčbu. Tato příprava vám poskytne pocit bezpečí a zajištění, že jste udělali maximum pro zdraví a pohodu vašeho parťáka i na dovolené.

Vyvážená strava a doplňky pro zdraví psa na dovolené

Zdraví vašeho psa na dovolené začíná správnou výživou. Přestože může být lákavé dopřát mu kousek z vašeho jídla, důsledně dodržujte jeho běžnou stravu, aby nedošlo k žaludečním potížím. Pokud je váš pes zvyklý na granule, vezměte si dostatečné množství s sebou. Pokud krmíte Barfem, nezapomeňte na termobox. Při změně klimatu nebo zvýšené aktivitě může váš pes potřebovat více energie, proto zvažte doplnění stravy o vyvážené doplňky. Ty mohou podpořit imunitu, zlepšit trávení a pomoci předcházet únavě. Je také důležité zajistit nepřetržitý přístup k čisté vodě, zejména v teplém počasí. Vybavit se můžete i přenosnými miskami, které šetří místo a jsou skvělým pomocníkem. V případě, že se rozhodnete pro změnu stravy, učiňte tak postupně, aby se předešlo náhlým reakcím. 

Přejeme krásnou a hlavně bezpečnou dovolenou! :)